Sezon Finali

Peaky Blinders(2013)

Peaky Blinders

Peaky Blinders

Genel Bakış

Peaky Blinders! Son zamanlarda en çok izlenen diziler arasında yer bulan bu popüler diziyi birlikte tanıyalım.

Peaky Blinders dizisi ilk olarak BBC TWO kanalında 12 Eylül 2013 tarihinde yayınlanmıştır. Dizi sezonları 6 bölüm olarak, yaklaşık 55-60 dakikalık süreler sunulmaktadır. Peaky Blinders’in senaryosu Steven Knight tarafından kaleme alınmıştır.

Peaky Blinders Konusu Nedir

Peaky Blinders dizisi İngiltere’nin Birmingham ve Londra şehirlerinde geçmektedir. Dizinin geçtiği dönemde İngiltere birinci dünya savaşından henüz çıkmıştır ki hikâye 1919 yılının Birmingham’ında başlar. Dizinin ana konusu adından da anlaşılacağı üzere Birmingham’da faaliyet gösteren acımasız bir çete olan Peaky Blinders’dir. Bu dizinin senaryosunda yer alan Peaky Blinders çetesi gerçekten var olmuş 19.YY sonrları ile 20.YY başlarında İngiltere’nin belli şehirlerinde faaliyet göstermiş bir çetedir.

Peaky Blinders ailesi, şehirde herkesin korktuğu, herkesin saygı göstermek zorunda olduğu, kazançlarını at yarışı bahisler, soygun yapmak gibi çeşitli suçlar işleyen acımasız bir çetedir. Peaky Blinders çetesi Shelby ailesine aittir.

Peaky Blinders’in hikayesi bizim için yanlışlıkla Winston Churchill’e ait silah kasalarının çalınmasıyla başlar. Bu silah soygunu sonrasında Winston Churchill, Birmingham şehrine Müffettiş Campbell adında bir polisi atar ve Birmingham polisinin başına getirir. Bu silahları bulmaya çalışan Campbell ile Thomas Shelby arasındaki akıl oyunları ile dizi seyri hız kazanırken, yeni aktörlerde dizinin seyrini değiştirmektedir. Komünizmin etkisindeki çeteler, İrlanda’nın bağımsızlığı için mücadele edenler, çingeneler derken dizi bir hayli hareketli bir hal almaktadır.

Peaky Blinders Karakterleri!

Thomas Shelby, dizinin başrolü, kahramanıdır. Peaky Blinders çetesinin lideri durumundadır. Keskin zekası ve ileri görüşü sayesinde Peaky Blinders’i her zaman bir adım önde tutmayı bilmektedir.

Thomas Shelby’yi deneyimli oyuncu Cillian Murphy canlandırıyor. Arthur Shelby, aslında Peaky Blinders çetesinin en büyüğü Thomas Shelby’in abisidir. Kısıtlı yeteneklerinin farkında olan Arthur, liderliği Thomas’a bırakmıştır.

Arthur Shelby karakterini de Paul Anderson isimli aktör canlandırmaktadır.

Freddie Thorne, kendisi de savaşa katılmış hatta Thomas ile Arthur’un yanında yer almış bir karakterdir. Thomas Shelby ile çocukluk arkadaşı olan Freddie bir komünisttir.

Freddie Thorne karakterini ise hatırlayabileceğimiz Iddo Goldberg canlandırıyor.

Polly Gray, Peaky Blinders’in dizideki en büyük karakteridir.Shelby’lerin teyzesi olan Polly, onlar savaştayken işleri yürütmüş, savaşın bitmesiyle geri plana çekilmiştir. Her ne kadar böyle olsa da Polly tecrübesi ile Thomas’a yol göstermeye çalışmaktadır.Polly Gray’i en iyi Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 ve Part 2‘den hatırlayabileceğimiz Helen McCrory canlandırıyor.

Müfettiş Campbell, dönemin Dışişleri Bakanı Winston Churchill tarafından Birmingham’a atanan Campbell, bir silah soygununu araştırmaktadır. Bu soygunun altından da Peaky Blinders çıkınca dizi bir hayli hareketlenir.

Müffettiş Campbell’ı usta oyuncu Sam Neill canlandırmaktadır. Grace Burgess, Müffettiş Campbell’in daveti üzerine bir gizli casus olarak gelen Grace, Peaky Blinders’in içine sızacaktır. Thomas Shelby tanıdıkça işler Grace için biraz değişecek gibi…

Grace Burges karakterini de Annabella Wallis oynamaktadır. Peaky Blinders son zamanların en popüler dizileri arasında yer alıyor. Sizde bu güzel yapımı DiziPa.com’da izleyebilirsiniz.

Bu dizi özeti   @dizipa   tarafından oluşturuldu
Türü: Dram, Suç
 • Ülke

  GB

 • Süre

  60 dk

 • Takipçiler

  0

 • IMDb Puanı

  8.8

 • Yapım yılı

  2013

Peaky Blinders Fragman
FragmanOfficial Trailer

Peaky Blinders Fragman

2019

Peaky Blinders 1. Sezon

Yorumlar ( 0 )